Siyatik: Sebepler, Belirtiler, Tedaviler Ve Egzersizler

ğer hiç siyatik deneyimdıysanız, yalnızca birkaç gün sürse bile, acı verici ve zayıflatıcı bir durum olabileceğini bilirsiniz. Neyse ki, sebepler, semptomlar, potansiyel tedaviler ve siyatik için değerli ev ilaçları hakkında değerli tavsiyeler de dahil olmak üzere bu durumla ilgili çok sayıda araştırma ve bilgi var.

Siyatik Nedir?

Siyatik, alt sırtta, genellikle bacaklardan birine ve kalçaya uzanan lokalize bir ağrıyı ifade eder. Bu zonklama hissi hızlı olabilir ve çabucak kaybolur ya da haftalarca varlığını sürdürebilir. Çoğu vakada, bu güçlü, kesintili ağrı, bacaklarınızdan birini etkiler, ancak bu durumun altında yatan nedenden dolayı nadiren ikisi de etkiler.

Adı, bu ağrıya neden olan sinirden, siyatik sinirden türemiştir. Bu sinir bir şekilde çarpıldığında ya da etkilenirse, ağrı bazı şiddette ortaya çıkacaktır. Birçok kişi için ağrı sadece geçicidir, ancak siyatik ile tekrarlayan sorunlar yaygındır ve bir şekilde ele alınmazsa veya ele alınmazlarsa genellikle daha da kötüleşir. Acının yeri nedeniyle birçok kişi bacak ile ilgili bir sorun olarak siyatik sendromunu yanlış tanıdı; buna karşın gerçek sinir sıkışması bel belinde gerçekleşiyor. Bazı durumlarda, etkiler ayak ve alt bacakta bile hissedilebilir.

Siyatik Nedenleri

Siyatik direkt olarak siyatik sinir üzerindeki baskıdan kaynaklanır, ancak bu basınç, kas knotları, fıtı herniat diskler, piriformis kas tahrişi, hamstring sendromu, eklem disfonksiyonu ve postür sorunları gibi diğer nedenlerin sonucunda ortaya çıkabilir. Birkaç faktörün bir kombinasyonu olabileceğinden, siyatikanın doğrudan nedeni teşhis etmek zor olabilir.

Kas Düğümleri:  Siyatik hastalıklarının çoğu  siyatik sinir üzerinde baskı oluşturabilen alt sırttaki kas düğümlerinden kaynaklanır . Bunun nedeni aşırı miktarda egzersiz , kas iltihabı, tuhaf yollarla bükme veya kaldırma veya charley atlarının veya kas kramplarının ardındaki diğer yaygın nedenlerden kaynaklanabilir.

Postür Sorunları:  Eğer düzenli olarak çömeliyorsa veya zayıf duruş duruşu yaparsanız, bel ağrısı oluşabilir ve siyatik sinir üzerine baskı oluşturabilen alt sırt kaslarına aşırı yük bindiriyorsunuzdur.

Hamilelik:  Birçok kadın hamilelik döneminde bacaklarında ve kalçalarında sıkıntı çekerler, ancak bu bir siyatik biçimidir. Bazı organlar ve dokular rahimde uyum sağlamak için fetüs batında aşırı basınç oluşturur . Bu genellikle tetik sinirine baskı yapar ve bacaklardan birinde ağrı çeker.

Kas Spazmları:  Kas spazmlarına besleyici eksiklikten tahriş edici hasara kadar olan her şey neden olabilir, ancak bu tür spazmlar beklenmedik olabilir  ve sırtta sıkışmalara veya gerginliklere neden olabilir . Esasen, bu siyatik ile ilintili bir başka kas örüntüsüne neden olur.

Lomber Spinal Stenoz:  Bu durumda , omurilik kanalı sırtın alt kısmında daralır ve spinal sinirlerin alt sırtta boğulmasına neden olur. Bu, siyatik sinirde tahriş ve ağrıya neden olacaktır.

Kaygılanmış Diskler:  Çoğu insan, bunun siyatik asıl nedeni olduğunu düşünüyor , ancak bu doğru değil. Bir intervertebral disk atanan yerinden kaymaya başladığında, vertebradaki bazı boşluklar boyunca sıkışacak ve siyatik sinire bastıracaktır. Disk herniates olsa bile nispeten nadirdir .

Hamstring Sendromu:  Nadir durumlarda, fibrotik bantlar siyatik siniri tahriş edebilir ve hamstringin kalçalara bağlandığı yerde onu sınırlayabilir . Bu, sabit veya uzun süreli bir ağrı ile sonuçlanabilir ve tedavisi zorlaşır.

Piriformis kas:  Derin de kalça piriformis kası olduğunu ve siyatik sinir aşağı bacaklara geçer alanının yakınında yer almaktadır. Siyatik sinir ve piriformik kas temas ederse veya sinir aslında kas yoluyla büyürse siyatik semptomlar çok yüksektir.

Siyatik Semptomları

Yukarıda kısaca belirtildiği gibi, siyatikanın en yaygın belirtileri kalça ve bacaklarda atış ağrısıdır. Diğer yaygın belirtiler kalçada uyuşma, bacaklarda güçsüzlük, bel ağrısı , kalça ağrısı ve ayağa kalkma zorluğudır.

Bacak Zayıflığı: siyatikanın  en yaygın semptomlarından biri , bacakta hafif bir güçsüzlük veya kas hasarı, sanki hamstring kaslarınız düzgün çalışmıyor gibi.

Kalça Ağrısı:  Ağrı genellikle kalça ve bacaklarda bulunur rağmen, alışılmadık neden olabilir yürüme olacaktır desenler, neden kalça yakınında tendon inflamasyon. Hafifçe “kapalı” yürürken gerçekleştirmek zor olabilir, ancak kalça ağrısı genellikle iyi bir göstergedir.

Ayakta  kalma: Siyatik rahatsızlığınız varsa ayağa kalkmak zor olabilir, çünkü bu tür sinir ağrısı bacaklardaki kasılma yeteneklerini zayıflatabilir, bu nedenle uzun süre ayakta durmanız acı verici olabilir; oturma pozisyonu.

Sırt Ağrısı:  Hafif bel ağrısı siyatik ile nadir değildir ve bacaklarda ve kalçalarda efektlerin daha düşük hissetmeden önce bile sinirin çarptığı ilk belirtilerden biri olabilir.

Uyuşukluk:  Uyluklarınızın veya kalçanızın arkasında bir uyuşukluk hissedebilir veya ayak parmakları ve ayaklarında karıncalanma olabilir.

Siyatik Için Tedaviler

Niçin yaygın siyatik popülasyonda olduğu göz önüne alındığında, uygulanabilir bir dizi tedavi seçeneği geliştirilmiştir. Tedaviler arasında ısı ve soğuk tedavisi, ağrı kesiciler, steroid enjeksiyonları, akupunktur , psikiyatri rehabilitasyonu ve masaj yer alıyor .

Ağrı kesici

Ağrı kesiciler için ortak farmasötik reçeteler semptomları maskelemekte ve hayatı daha yönetilebilir kılmak için yardımcı olacaktır, ancak ilaçlar altta yatan problemi tam olarak ele almamaktadır.

Steroid Enjeksiyonları

Bu enjeksiyonlar çevreleyen kasları güçlendirebilir ve bel desteğindeki iltihaplanmayı azaltabilir, ancak çok sık uygulanamazlar.

Akupunktur

Düzenli akupunktur tedavileri, sırtındaki enerji akışını ve sinir uyarılarını yönlendirirken kas düğümlerini “sıkışmamak” yanı sıra, yaygın siyatik semptomlarının çoğunu hafifletir.

Şiropraktör

 Kayropraktörler sıklıkla kayan diskleri yeniden hizalamak ve sırtın “ayarlanması” için kullanılır; bu da çeşitli sinirlerdeki gerginliği ve basıncı düşürebilir , omurganızı düz tutarsa ​​bacaklar ağrısız kalır .

Masaj

Siyatik ağrısı için en popüler yaklaşım, bel iltihabını rahatlatmaya ve bölgeye iyileşmeyi teşvik etmeye yardımcı olacağından, sırtın alt kısmında, kalçalarda ve bacaklarda bir masaj tedavisidir .

Sıcak ve Soğuk Terapi

Alternatif kasları ayarlamak yardımcı olabilir siyatik ağrısının yerinde sıcak ve soğuk kompres, sinirler ağrıyı azaltmak ve sırt şişmesi genellikle yatıştırdı ve edilecek.

Siyatik İçin Ev Çözümleri

Çoğu kişi, zerdeçal , kediotu kökü, çemen tohumları ve kötü uyku pozisyonlarından kaçınma ve sigarayı bırakmak yerine, siyatik için ev ilaçlarını tercih etmektedir .

Kediotu kökü

Bu efsanevi bitki , anti-enflamatuar ve gevşetici bileşiklerle doludur ve ayrıca sinir ağrısını en aza indirgediği bilinen çayformunda tüketilebilir .

Zerdeçal

Bu bitkinin anti-enflamatuar özellikleri , aktif içeriği curcumin sayesinde bir macun haline getirilebilir ve siyatik ağrıyı yumuşatabilen sırt sırtına doğrudan uygulanabilir.

Uyku kalitesi

Bir uyumak uygunsuz yatak , çok sert veya çok yumuşak ya olduğu gibi biri, siyatik sinire kas gerginliği ve zorlanma yol açabilir.

Siyatikte Egzersizler

Omurga gerilmeleri, güvercin poz uzantıları, hamstring uzantıları, yüzme ve yoga da dahil olmak üzere, siyatik ağrısını hafifletip alt sırtını güçlendirebilen oldukça ekili birkaç egzersiz var . Bunlar sadece düşük etkili egzersizler değil, aynı zamanda siyatik sinirin bölünmüş olduğu ve bacaklara inen sırtın kesin alanının uzatılmasına yardımcı olur. Buradaki esnekliği artırmak gelecekteki siyatik ataklarını önleme ve alevlenmenin ortasında ağrıyı rahatlatmak açısından çok değerlidir.

Referanslar

Leave a Reply

%d blogcu bunu beğendi: