Çay Ağacı Yağı: Kullanımı Ve Faydaları

Sivilce için çay ağacı yağı kullanmak , bu yağın cildinize verebileceği diğer birçok faydaya ek olarak, eski ve etkili bir çare.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı , melaru ağacının yapraklarından çıkarılan, Melaleuca alternifolia ismini taşıyan güçlü bir esans yağıdır Melaleuca yağı olarak da bilinen bu yağ, diğerlerinin yanı sıra terpenoidler, alfa-pinen ve terpinolen gibi antioksidanların ve aktif bileşenlerin inanılmaz aralık ve konsantrasyonundan dolayı tıbbi ve ticari uygulamalar için yaygın olarak kullanılmaktadır . Bu esansiyel yağ ,küçük dozlarda bile zehirli olabileceğinden dahili olarak tüketilmelidir. Bu nedenle, yağ öncelikle topikal uygulamalarda kullanılır. Yüzyıllardır sevilen Avustralya’nın belli bölgelerinde yaşıyor. Son yirmi yılda sadece bu petrolün küresel olarak arandığını görüyoruz. En sık görülen cilt sıkıntılarından biri olan sivilcenin çay ağacı yağı ile tedavi edilmesi çok önemlidir.

Akne Için Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

Çay ağacı yağı için akne için birçok farklı yol vardır, çünkü bu yağ diğer taşıyıcı yağlarla kombine edildiğinde iyi sonuç verir. Aşağıda özetlendiği üzere, çay ağacı yağı ile birleştiğiniz diğer yağlara ve doğal ilaçlara bağlı olarak , bu  potent maddenin antiviral, antibakteriyel, anti-inflamatuar ve antioksidan etkilerini artıracak veya tamamlayacaklardır .

Cadı Hazel

30 damla çay ağacı yağı 5 damla ekleyin ve hamamelis ve doğrudan cilde uygulanır. Bu, iyileşme sürecini hızlandıracak ve akne veya sebum oluşumuna neden olan daha fazla enfeksiyonu önleyecektir.

Aloe Vera Jeli

1 çay kaşığı çay ağacı yağı, 9 çay kaşığı aloe vera jeli ile karıştırın ve karıştırın. Jeli tatlandırmadan önce yüzünüzü yıkayıp kurutun. Jel, yüzünüze içine emeceği sağlayarak  ağrı ve iltihaplanma kurtulma.

Hindistan Cevizi / Badem Yağı

Sivilce tedavisi için birkaç çorba kaşığı badem yağını 3-5 damla çay ağacı yağı ile karıştırın. Nemlendirme özellikleri uçucu yağın derinlere inmesine yardımcı olurken aynı zamanda  ciltteki toksinleri ortadan kaldırır ve iltihaplanmayı önler.

 

Zeytin yağı

Zeytinyağı  sivilcelerin iyileşme sürecini hızlandırabilen doğal anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir . 1 çorba kaşığı zeytinyağını 6 damla çay ağacı yağı ile karıştırın ve doğrudan iltihaplı bölgelere uygulayın.

Limon

Sitrik asitin sıkışması , sivilce alevlenmesinin açık , maruz kalan yaraları içindeiltihaplanmayı veya enfeksiyonu önlemeye yardımcı olabilir . Bu hazırlık için 1 tatlı kaşığı limon suyu 2-3 damla çay ağacı yağı ile karıştırın.

Lavanta yağı

10 damla çay ağacı yağı ve 10 damla lavanta yağı badem yağı gibi bir taşıyıcı yoldan karıştırılarak, deriye doğrudan uygulayabileceğiniz olağanüstü yatıştırıcı ve analjezik bir özüm sağlanır.

Akne Için Çay Ağacı Yağı’nun Faydaları

Akne için çay ağacı yağı’nın en önemli yararı, ölü deri hücrelerini çıkarma, iltihaplanmayı azaltma, bakteriyel enfeksiyonu önleme ve diğerleri arasında yağ seviyesini dengeleme kabiliyetini içerir. Bu yağın sıkışan özelliklere sahip olduğu bilinmekte ve gözenekleri kapatmakta ve gözenekleri  tıkayan ve iltihaplanmaya neden olan toksinleri veya aşırı yağları ortadan kaldırmaktadır . Bu güçlü Avustralya yağının antiviral, antibakteriyel, anti-fungal ve anti-inflamatuar yapısı, semptomların görünümünü, yani kırmızı lekeleri ve şişmiş gözenekleri en aza indirecektir. Bu noktada, çay ağacı yağı bir adım daha ileri giderek iyileşme sürecini hızlandırır.

Çay Ağacı Yağı Zararları

Akne için çay ağacı yağı kullanmak son derece etkili olabilir, ancak bazı yan etkiler olabilir. Çok güçlü olduğu için, cildi tahriş edebilir veya yanma hissi oluşturabilir, özellikle hassas cilt veya önceden varolan cilt koşulları olanlar. Kaşıntı, batma ve kızarıklık ve kuru cilt aşırı miktarda kullanıldığında ortaya çıkabilir. Çay ağacı yağı zehirlenmeye neden olabileceği gibi zayıf gastrointestinal semptomları, mide bulantısı veya kusmayı da beraberinde getirir.

 

Referanslar

Leave a Reply

%d blogcu bunu beğendi: